Back to Top
| Memory slots type | DIMM |
| Number of memory slots | 4 |
| Supported memory types | DDR4-SDRAM |
| Memory channels | Dual-channel |
| ECC | |
| Supported memory clock speeds | 2133,2400,2666,2800,3000,3200,3333,3466,3600,3733,3866,4000,4133,4266,4400,4466,4600,4800,4866 MHz |
| Maximum internal memory | 128 GB |
| Unbuffered memory |
| Processor manufacturer | AMD |
| Compatible processor series | AMD Ryzen 3, AMD Ryzen 5, AMD Ryzen 7, AMD Ryzen 9 3rd Gen, AMD Ryzen 9 5th Gen |
| Processor socket | Socket AM4 |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| RAID levels | 0,1,10 |
| USB 2.0 connectors | 2 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) connectors | 1 |
| Supported storage drive interfaces | M.2, PCI Express 3.0, PCI Express 4.0, SATA III |
| Number of SATA III connectors | 4 |
| S/PDIF out connector | |
| Front panel audio connector | |
| ATX Power connector (24-pin) | |
| Number of EATX power connectors | 1 |
| CPU fan connector | |
| Number of chassis fan connectors | 2 |
| EPS power connector (8-pin) | |
| Number of COM connectors | 1 |
| TPM connector | |
| 12V power connector | |
| RGB LED pin header |
| PS/2 ports quantity | 1 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DVI-D ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Headphone outputs | 1 |
| Microphone in | |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 4 |
| USB 3.1 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 2 |
| WiFi-AP antenna jack | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB connector type | USB Type-A |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| LAN controller | Realtek RTL8111H |
| Wake-on-LAN ready | |
| Wi-Fi | |
| Wi-Fi standards | 802.11a,802.11b,802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth | |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Supported processor sockets | Socket AM4 |
| Component for | PC |
| Motherboard chipset family | AMD |
| Motherboard chipset | AMD B550 |
| Motherboard form factor | Micro ATX |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| Windows operating systems supported | Windows 10 x64, Windows 11 x64 |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Parallel processing technology support | Not supported |
| PCI Express x1 (Gen 3.x) slots | 2 |
| PCI Express x16 (Gen 3.x) slots | 1 |
| PCI Express x16 (Gen 4.x) slots | 1 |
| Number of M.2 (M) slots | 2 |
| BIOS type | UEFI AMI |
| Clear CMOS jumper | |
| BIOS memory size | 256 MB |
| Width | 244 mm (9.52 ") |
| Depth | 244 mm (9.52 ") |
| Height | 67 mm (2.61 ") |
| Weight | 845 g (1.86 lbs) |
| Cables included | SATA |
| Drivers included |
| 6 | |
| Wi-Fi 6 (802.11ax) | |
| Y | |
| 2 x SATA 6Gb/s cables 1 x ASUS Wi-Fi moving antennas 1 x I/O Shield 1 x M.2 SSD screw package 1 x Support DVD 1 x User manual |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
