Back to Top
| Memory slots type | DIMM |
| Number of memory slots | 2 |
| Supported memory types | DDR5-SDRAM |
| Memory channels | Dual-channel |
| Non-ECC | |
| Maximum internal memory | 96 GB |
| Unbuffered memory |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor socket | LGA 1700 |
| Maximum number of SMP processors | 1 |
| Number of storage drives supported | 5 |
| USB 2.0 connectors | 1 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) connectors | 1 |
| Supported storage drive interfaces | SATA III |
| Number of SATA III connectors | 4 |
| Front panel audio connector | |
| ATX Power connector (24-pin) | |
| CPU fan connector | |
| TPM connector |
| PS/2 ports quantity | 1 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| LAN controller | Realtek RTL8111H |
| Wi-Fi |
| Audio chip | Realtek ALC897 |
| Component for | PC |
| Motherboard chipset family | Intel |
| Motherboard chipset | Intel H610 |
| Motherboard form factor | Micro ATX |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| Windows operating systems supported | Windows 10 x64, Windows 11 x64 |
| PCI Express x1 (Gen 3.x) slots | 1 |
| PCI Express x16 (Gen 4.x) slots | 1 |
| BIOS type | UEFI AMI |
| BIOS memory size | 128 MB |
| Width | 220 mm (8.58 ") |
| Depth | 193 mm (7.53 ") |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
