Intel H610, LGA1700, 2x DDR4, DP, HDMI, VGA, M.2, SATA III, 1G LAN, USB 3.2, mATX, 244x211 mm
Boasting a robust power design, comprehensive cooling solutions and intelligent tuning options, Prime H610 provides users and PC DIY builders a range of performance tuning options via intuitive software and firmware features.
ASUS Corporate Stable Model (CSM) is a commercial program designed to provide stable and reliable motherboards.
Offering up to 36-month product lifecycle support and 6-month end-of-life notice to allow sufficient lead times for your organization to get ready for product transitions. Each purchase of an ASUS CSM motherboard comes with ASUS Control Center Express - server-grade IT management software.
ASUS Control Center Express is an integrated IT monitoring and management software designed to deploy faster, simplify IT operations and improve productivity with comprehensive control and user-friendly functions.
ASUS Control Center Express is compatible with over 100 ASUS motherboards to provide a high-quality, TCO-optimized solution for your business needs.
Optimize IT endpoint management Designed to assist IT staff in monitoring and controlling devices within their corporate networks, and facilitate inventory checking in multiple locations remotely.
Automate IT maintenance Allows IT staff to schedule automatic updates of the latest BIOS, software and utilities to specific or all devices at off-peak times, enhancing system stability and IT operational flexibility
Securely manage endpoint configuration, portable storage access and PC software applications by enabling them to create grouping rules on individual devices
Comprehensive controls form the foundation of the ASUS Prime series.
All-Around Energy Efficiency The Energy Processing Unit (EPU) automatically optimizes power consumption and maximizes energy savings with Away mode — a smart setting that creates an extreme energy-saving scenario by shutting down unused I/O controllers.
Flexible cooling controls Prime 600 Series motherboards offer comprehensive control over system fans, via the included Fan Xpert 2+ software.
Auto-Tuning mode intelligently configures all parameters with a single click.
Precise Digital Power Control The Digi+ voltage-regulator module (VRM) delivers real-time control over voltage droop, automatically switching frequency and power-efficiency settings.
It also allows you to fine-tune your CPU for ultimate stability and performance.
The renowned ASUS UEFI BIOS provides everything you need to configure, tweak and tune your system.
It offers intelligently simplified options for PC DIY beginners, as well as comprehensive features for seasoned veterans.
Advanced Tuning for Serious Tweakers An intuitive Advanced mode offered via the UEFI lets you take complete control.
A built-in search feature makes it easy to find options, and various advanced functions let you intelligently make nuanced adjustments so you can dial in performance just the way you want.
Quick and Simple Setup EZ mode displays vital settings and stats and also offers guided wizards, drag-and-drop functionality, and one-click application of important settings — all to help you get your rig up and running in no time.
Intuitive Graphical Fan Control Fine-tune individual fan settings simply by dragging a curve with the mouse. EZ XMP Improve DRAM performance with one click.
Aura On/Off Mode (Stealth) Easily enable or disable Aura RGB lighting or every onboard LED, for a subdued aesthetic touch.
Prime H610 series are engineered with multiple onboard heatsinks and an array of hybrid fan headers to ensure your rig stays cool and stable under intense workloads.
VRM Heatsink and Thermal Pad VRM heatsink and thermal pad improve heat transfer from the MOSFETs and chokes for better cooling performance.
Cooler by Design Prime H610 series feature comprehensive cooling controls that are configurable via Fan Xpert 2+ software or via the UEFI BIOS.
Multiple Temperature Sources Each header can dynamically reference three thermal sensors.
Fan Xpert 2+ allows you to map the temperature of supported ASUS graphics cards to optimize cooling for GPU- and CPU-intensive tasks.
Prime H610 series are built to handle the additional cores and increased bandwidth of 12th Generation Intel processors.
ASUS H610 motherboards provide all the fundamentals to boost daily productivity, so your system will be ready for action with stable power, intuitive cooling and flexible transfer options.
Storage Dual M.2 slots (up to 32 Gbps) Prime H610M-A D4-CSM offers two M.2 slots that support data-transfer speeds of up to 32 Gbps via PCIe 3.0, enabling quicker boot-up and app load times with OS or application drives.
PCIe 4.0 Prime H610 motherboards are designed specifically for 12th Generation Intel Core CPUs and offer PCIe 4.0 connectivity for the latest GPUs.
The wide bandwidth and superfast transmission speeds allow you to create feature-rich builds that can handle high loads effortlessly.
USB 3.2 Gen 2 ports Numerous USB ports support high-end rigs loaded with peripherals, including rear-panel USB Type-A ports with fast USB 3.2 Gen 2 for transmission speeds of up to 10 Gbps. Intel 1 Gb Ethernet Intel Ethernet Connection I219-V reduces CPU overhead and offers exceptionally high TCP and UDP throughput for faster, smoother data transfer.
Prime H610 series add the nuanced details that improve every experience, from exclusive codecs that provide pristine audio quality to intuitive RGB lighting controls that let you customize your system to create a uniquely personal look.
Outshine the Competition A well-tuned enthusiast system deserves a matching aesthetic.
ASUS Aura offers full RGB lighting control with a variety of functional presets for the built-in RGB LEDs as well as strips and devices connected to the onboard RGB headers — and it can all be synced with an ever-growing portfolio of Aura-capable hardware.
Armoury Crate Armoury Crate is a new software utility designed to give you centralized control of supported products.
From a single intuitive interface, Armoury Crate allows you to easily customize RGB lighting and effects for every compatible device in your arsenal.
The software also provides control of settings for an ever-growing number of ASUS products, including keyboard and mouse preferences.
Armoury Crate even features dedicated product registration and news to help you stay in touch with the ASUS community.
Q-LED Core The Q-LED Core display produces light patterns by power LED during the Power-On Self-Test (POST) that can help users troubleshoot potential issues.
| Memory slots type | DIMM |
| Number of memory slots | 2 |
| Supported memory types | DDR4-SDRAM, LPDDR3-SDRAM |
| Memory channels | Dual-channel |
| Non-ECC | |
| Supported memory clock speeds | 2133,2400,2666,2800,2933,3000,3200 MHz |
| Maximum internal memory | 64 GB |
| Unbuffered memory |
| Processor manufacturer | Intel |
| Compatible processor series | Intel Celeron, Intel Core i3, Intel Core i5, Intel Core i7, Intel Core i9, Intel Pentium |
| Processor socket | LGA 1700 |
| Maximum number of SMP processors | 1 |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| USB 2.0 connectors | 1 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) connectors | 1 |
| Supported storage drive interfaces | M.2, SATA III |
| Number of SATA III connectors | 4 |
| S/PDIF out connector | |
| Front panel audio connector | |
| ATX Power connector (24-pin) | |
| CPU fan connector | |
| Number of chassis fan connectors | 2 |
| Number of COM connectors | 1 |
| 12V power connector | |
| TPM connector | |
| RGB LED pin header |
| PS/2 ports quantity | 2 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| USB 2.0 ports quantity | 4 |
| USB 3.1 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Wake-on-LAN ready | |
| Wi-Fi |
| Component for | PC |
| Motherboard chipset family | Intel |
| Motherboard chipset | Intel H610 |
| Motherboard form factor | Micro ATX |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| Windows operating systems supported | Windows 10 x64, Windows 11 x64 |
| PCI Express x1 (Gen 3.x) slots | 1 |
| PCI Express x16 (Gen 4.x) slots | 1 |
| Number of M.2 (M) slots | 2 |
| BIOS type | UEFI AMI |
| BIOS memory size | 128 MB |
| Width | 244 mm (9.52 ") |
| Depth | 211 mm (8.23 ") |
| Cables included | SATA |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
