Back to Top
| Type | Transmitter & Receiver |
| Connectivity technology | Wired |
| Maximum transfer distance | 100 m |
| Cable types supported | Cat5, Cat6 |
| Maximum digital resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Product colour | Black |
| LED indicators | Y |
| Transmitter video port type | HDMI |
| Transmitter local video port | |
| Transmitter local video port type | HDMI |
| Transmitter local keyboard/mouse port type | USB |
| RJ-45 ports quantity (transmitter) | 1 |
| Receiver local video port type | HDMI |
| Receiver local keyboard/mouse port type | USB |
| RJ-45 ports quantity (receiver) | 1 |
| Transmitter width | 83 mm |
| Transmitter depth | 180 mm |
| Transmitter height | 21 mm |
| Transmitter weight | 372 g |
| Receiver width | 83 mm |
| Receiver depth | 180 mm |
| Receiver height | 27 mm |
| Receiver weight | 378 g |
| 30 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.