Back to Top
| Type | Transmitter & receiver |
| Connectivity technology | Wired |
| Maximum transfer distance | 300 m |
| Cable types supported | Cat5, Cat5e, Cat6, Cat7 |
| Maximum analog resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Product colour | Blue |
| Certification | CE, FCC class A, UL |
| Transmitter local video port | |
| Transmitter local video port type | VGA |
| Transmitter local keyboard/mouse port type | USB |
| Receiver local video port type | VGA |
| Receiver local keyboard/mouse port type | USB |
| AC input voltage | 100-240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| AC adapter output voltage | 5 V |
| Power consumption (transmitter) (max) | 12 W |
| Power consumption (receiver) (max) | 12 W |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Transmitter width | 162 mm |
| Transmitter depth | 75 mm |
| Transmitter height | 26 mm |
| Transmitter weight | 430 g |
| Receiver width | 122 mm |
| Receiver depth | 75 mm |
| Receiver height | 26 mm |
| Receiver weight | 350 g |
| AC adapter included |
| Maximum resolution | 1920 x 1200 pixels |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
