Back to Top
| Type | Transmitter & Receiver |
| Connectivity technology | Wired |
| Maximum transfer distance | 100 m |
| Cable types supported | Cat5e, Cat6 |
| Maximum digital resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Maximum analog resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Firmware upgradeable | |
| Product colour | Black |
| Material | Metal |
| Country of origin | Taiwan |
| Easy to install | |
| Plug and Play | |
| USB 2.0 ports quantity | 4 |
| Transmitter video port type | DisplayPort |
| Transmitter local video port | |
| Transmitter local video port type | DisplayPort |
| Number of displays supported | 2 |
| Transmitter local keyboard/mouse port type | USB |
| RJ-45 ports quantity (transmitter) | 2 |
| Receiver local video port type | DisplayPort |
| RJ-45 ports quantity (receiver) | 2 |
| Receiver local keyboard/mouse port type | USB |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Transmitter width | 180 mm |
| Transmitter depth | 83 mm |
| Transmitter height | 44 mm |
| Transmitter weight | 381 g |
| Receiver width | 180 mm |
| Receiver depth | 83 mm |
| Receiver height | 44 mm |
| Receiver weight | 381 g |
| AC adapter included | |
| Screwdriver included | |
| Cables included | Audio (3.5mm), DisplayPort, USB Type-A to USB Type-B |
| RS-232 ports | 1 |
| RJ-45 ports quantity | 2 |
| PC Audio in | |
| PC Audio out |
| Weight | 381 g (0.84 lbs) |
| Power requirements | 2 |
| Video in | 4 |
| Dimensions (WxDxH) | 44 x 180 x 83 mm |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| 5A991B |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.