Back to Top
| Type | Notebook microphone |
| Microphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Microphone Total Harmonic Distortion (THD) | 0.5 % |
| Sample rate | 48 kHz |
| Microphone direction type | Omnidirectional microphone |
| Connectivity technology | Wired |
| Device interface | USB |
| USB port |
| Width | 125 mm (4.88 ") |
| Depth | 120 mm (4.68 ") |
| Height | 295 mm (11.51 ") |
| Microphone weight | 550 g |
| Dimensions (W x D x H) with stand | 120 x 125 x 295 mm |
| Mac compatibility |
| Power consumption | 150 mA |
| Operating voltage | 5 V |
| Product colour | Black, Blue |
| RMS rated power | 0.13 W |
| Output impedance | 16 Ω |
| Line-out Signal-to-Noise Ratio (SNR) | 100 dB |
| Total Harmonic Distortion (THD) | 0.009 % |
| Package type | Box |
| Frequency range | 15 - 22000 Hz |
| Cables included | USB |
| Desktop stand |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.