20Hz - 20kHz, 48 kHz, 16bit
The Yeti is one of the most advanced and versatile multi-pattern USB microphones available anywhere. Combining three capsules and four different pattern settings, the Yeti is an ultimate tool for creating amazing recordings, directly to your computer. With exceptional sound and performance, the Yeti can capture anything with a clarity & ease unheard of in a USB microphone.
The Yeti features Blue's innovative triple capsule array, allowing for recording in stereo or your choice of three unique patterns, including cardioid, omnidirectional, and bidirectional, giving you recording capabilities usually requiring multiple microphones.
The Yeti utilizes a high quality analog-to-digital converter to send incredible audio fidelity directly into your computer, a built-in headphone amplifier for zero-latency monitoring, and simple controls for headphone volume, pattern selection, instant mute, and microphone gain located directly on the microphone. There are no drivers to install - simply plug the Yeti into your PC or Mac, load up your favorite recording software, and record something amazing.
| Type | Notebook microphone |
| Microphone sensitivity | 120 dB |
| Microphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Microphone mute | |
| Sample rate | 48 kHz |
| Microphone Total Harmonic Distortion (THD) | 0.5 % |
| Microphone direction type | Omnidirectional microphone |
| Connectivity technology | Wired |
| USB port |
| Width | 295 mm (11.51 ") |
| Depth | 120 mm (4.68 ") |
| Height | 125 mm (4.88 ") |
| Microphone weight | 550 g |
| Dimensions (W x D x H) with stand | 120 x 125 x 295 mm |
| Minimum system requirements | 64 MB RAM |
| Compatible operating systems | Windows 7, Windows Vista, XP Home Edition, XP Professional, Mac OSX ( 10.4.11+) |
| Mac compatibility |
| Operating voltage | 5 V |
| Power consumption | 150 mA |
| Product colour | Silver |
| Output impedance | 16 Ω |
| Total Harmonic Distortion (THD) | 0.009 % |
| Line-out Signal-to-Noise Ratio (SNR) | 100 dB |
| RMS rated power | 0.13 W |
| Desktop stand |
| Frequency range | 15 - 22000 Hz |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.