LEGENDARY BLUE BROADCAST SOUND
Yeti Nano, inspired by the best-selling Blue Yeti microphone, features 24-bit sound quality, a small size, and plug-and-play operation for instant streaming with your PC or Mac.
The high-quality finish looks great on camera and on any computer. With a no-latency headphone output and controls for headphone volume, mic mute, and pickup pattern, the Yeti Nano is the ideal mic for today's broadcasters.
Yeti Nano provides with everything you need to successfully deliver your message.
We designed two new, one-of-a-kind microphone capsules that are meticulously adjusted to offer your voice exceptional presence and detail.
Furthermore, Blue Yeti Nano USB Condenser Microphone supports high-quality 24-bit/48kHz recording, allowing you to devote your whole focus to your podcast, video, or Twitch stream.
Whether you're gaming, making a business call, or recording, you'll always be heard loud and clear.
Every aspect of the Yeti Nano is intended to make recording and streaming as easy as possible.
The tiny footprint and all-new appearance look great on camera and fit well on any workspace.
The built-in metal stand allows you to quickly adjust the microphone's angle to exactly where you need it.
Yeti Nano gives you two pickup-pattern settings to choose from, depending on whether you want to record a single source or multiple sources at once.
To select the ideal pattern for your project, simply hit the pattern-selection button.
Ideal for podcasts with a single host, game streaming, Skype chats, vocal performances, voiceovers, and instruments.
Cardioid mode records sound sources that are directly in front of the microphone, producing rich, full-bodied sound.
Sound should be recorded or broadcast from all directions surrounding the microphone.
When you want to make a conference call with multiple participants in the same room, or when you want to conduct a multi-person interview on a podcast, use omnidirectional mode.
When you're ready to start broadcasting or having a Skype call, plug your headphones into the no-latency headphone socket and adjust the volume to hear your voice in real time.
What if you have to sneeze right in the middle of a sentence?
Simply use the rapid mute button to generate as much noise as you like while remaining undetected.
The Blue Sherpa companion app gives you easy direct control over your Yeti Nano, allowing you to get the most out of it.
Mute and unmute your microphone and headphones, modify levels and intensity, change polar patterns, and change sample rates.
Sherpa will also download firmware updates directly to your Yeti Nano, ensuring that you are always up to date.
| Type | Stage/performance microphone |
| Microphone sensitivity | 120 dB |
| Microphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Microphone Total Harmonic Distortion (THD) | 0.5 % |
| Sample rate | 48 kHz |
| Microphone direction type | Omnidirectional microphone |
| Bit rate | 24 bit |
| Connectivity technology | Wired |
| Device interface | USB |
| USB port |
| Width | 96 mm (3.74 ") |
| Depth | 109 mm (4.25 ") |
| Height | 211 mm (8.23 ") |
| Power consumption | 150 mA |
| Product colour | Grey |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Signal-to-Noise Ratio (SNR) | 100 dB |
| AC input voltage | 5 V |
| Total Harmonic Distortion (THD) | 0.009 % |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.