Back to Top
| Sound pressure level (max) | 130 dB |
| Type | Podcast microphone |
| Capsules quantity | 1 |
| Sensitivity (1kHz) | 12 |
| Microphone Signal-to-Noise Ratio (SNR) | 73 dB |
| Microphone frequency | 50 - 16000 Hz |
| Microphone Total Harmonic Distortion (THD) | 0.5 % |
| Sample rate | 96 kHz |
| Microphone direction type | Cardioid microphone |
| Bit rate | 24 bit |
| Connectivity technology | Wired |
| Device interface | XLR/USB |
| USB port | |
| USB connector type | USB Type-C |
| Headphone out | |
| Cable length | 2 m |
| XLR out | 1 |
| Microphone weight | 1116 g |
| Compatible operating systems | Linux |
| Power source | USB |
| Product colour | Black |
| LED backlight | |
| Windows operating systems supported | Windows 7, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64 |
| Mac operating systems supported | Y |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Pop-filter included | |
| Cables included | USB Type-C to USB Type-A |
| Desktop stand | |
| Packaging content | Manual |
| Warranty period | 2 year(s) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.