Back to Top
| Ethernet LAN data rates | 10,100 Mbit/s |
| Flow Control type | RTS/CTS, XON/XOFF |
| Baud rate | 1000 Kbit/s |
| Parity bit | Even, Mark, Odd, Space |
| Data transfer rate | 1 Mbit/s |
| Serial ports quantity | 2 |
| Stop bits | 1,2 |
| Networking standards | IEEE 802.3af |
| Flow control support | |
| Serial interface type | RS-422/485 |
| Auto MDI/MDI-X | |
| Data bits | 5,6,7,8 |
| Cabling technology | 10/100Base-T(X) |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| LED indicators | Y |
| Power source type | PoE |
| Input voltage | 5 - 30 V |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 2000, Windows 2000 Professional, Windows 7, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 7 x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows 8.1, Windows 8.1 Enterprise, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 8.1 Pro, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64, Windows Vista, Windows Vista Business, Windows Vista Business x64, Windows Vista Enterprise, Windows Vista Enterprise x64, Windows Vista Home Basic, Windows Vista Home Basic x64, Windows Vista Home Premium, Windows Vista Home Premium x64, Windows Vista Ultimate, Windows Vista Ultimate x64, Windows Vista x64, Windows XP Home, Windows XP Home x64, Windows XP Professional, Windows XP Professional x64 |
| Server operating systems supported | Windows Server 2008, Windows Server 2008 x64, Windows Server 2012 |
| International Protection (IP) code | IP30 |
| Product colour | Black, White |
| RoHS compliance | |
| Certification | AEO, C-TPAT, Microsoft Certified Gold Partner, WEEE, EMC: CE TAA |
| Supported network protocols | ICMP, IP, TCP, UDP, DHCP, BOOTP, Telnet, HTTP, RFC2217 |
| Dimensions (WxDxH) | 101 x 97 x 27 mm |
| Weight | 131 g (0.29 lbs) |
| Package width | 160 mm |
| Package length | 135 mm |
| Package height | 45 mm |
| Package weight | 244 g |
| User guide |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
