Back to Top
| Print technology | Laser |
| Market positioning | Home & Office |
| Printing | Mono printing |
| Copying | Mono copying |
| Scanning | Mono scanning |
| Faxing | Mono faxing |
| Product colour | Grey |
| Maximum duty cycle | 10000 pages per month |
| Duplex functions | Not supported |
| Maximum resolution | 2400 x 600 DPI |
| Print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 21 ppm |
| Print resolution black | 2400 x 600 DPI |
| Copy speed (normal quality, black, A4) | 21 cpm |
| N-in-1 copy function (N=) | 2,4 |
| Copier resize | 25 - 400 % |
| Optical scanning resolution | 600 x 2400 DPI |
| Maximum scan resolution | 19200 x 19200 DPI |
| Scan to | E-mail, File, Image, OCR |
| Image formats supported | BMP, JPG, PNG, TIF |
| Document formats supported | HTML, PDF, RTF, XLS |
| Fax transmission speed | 7 sec/page |
| Modem speed | 14.4 Kbit/s |
| Standard input capacity | 250 sheets |
| Standard output capacity | 100 sheets |
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| Standard tray media types | Cut sheet, Pre-Printed, Thick paper, Thin paper |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A4, A5, A6 |
| Built-in display | |
| Display | LCD |
| Ethernet LAN |
| Standard interfaces | USB 2.0 |
| Internal memory | 16 MB |
| Power consumption (average operating) | 420 W |
| Power consumption (PowerSave) | 12 W |
| Power consumption (standby) | 55 W |
| AC input voltage | 120 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Width | 373.4 mm (14.56 ") |
| Depth | 370.8 mm (14.46 ") |
| Height | 309.9 mm (12.09 ") |
| Weight | 8980 g (19.8 lbs) |
| Package width | 475 mm |
| Package depth | 457.2 mm |
| Package height | 436.9 mm |
| Package weight | 12020 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
