Back to Top
| Print technology | Laser |
| Market positioning | Business |
| Printing | Colour printing |
| Copying | Colour copying |
| Scanning | Colour scanning |
| Product colour | Black, White |
| Maximum duty cycle | 7500 pages per month |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Duplex functions | Fax, Scan |
| Number of print cartridges | 1 |
| Duplex printing modes | Auto |
| Recommended duty cycle | 2000 - 7500 pages per month |
| Authentication method | SNMP V3.0 |
| Maximum resolution | 600 x 600 DPI |
| Print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 36 ppm |
| Standard printer languages | PCL 5, PCL 6, PostScript 3, UFRII |
| Secure printing | |
| Time to first page (black, normal) | 6.2 s |
| Warm-up time | 14 s |
| Maximum copy resolution | 600 x 600 DPI |
| N-in-1 copy function | |
| Edge erase function | |
| Maximum number of copies | 999 copies |
| Time to first copy (black, normal) | 6 s |
| Copy programming function | |
| Copier resize | 25 - 400 % |
| Duplex copy speed (US Letter, black) | 36 ppm |
| ID-card copy function |
| Optical scanning resolution | 300 x 600 DPI |
| Maximum scan area | 600 x 600 mm |
| Scanner type | ADF |
| Scan to | TWAIN, USB, WIA |
| Scan speed (colour) | 13 ppm |
| Scan speed (black) | 38 ppm |
| Duplex scan speed (colour) | 23 ppm |
| Duplex scan speed (black) | 70 ppm |
| Image formats supported | JPEG, TIFF |
| Document formats supported |
| Fax resolution (black & white) | 400 x 400 DPI |
| Modem speed | 33.6 Kbit/s |
| Fax memory | 512 pages |
| Speed dialing | |
| Fax speed dialing (max numbers) | 281 |
| Fax broadcasting | 310 locations |
| Auto reduction | |
| Group dial | 299 |
| Standard input capacity | 650 sheets |
| Paper input type | Cassette |
| Maximum input capacity | 2300 sheets |
| Number of standard paper trays | 1 |
| Standard output capacity | 150 sheets |
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| Standard tray media types | Envelopes, Glossy paper, Heavy paper, Labels, Plain paper, Postcard, Recycled paper, Thin paper |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A4 |
| Non-ISO print media sizes | Executive (184 x 267mm), Legal (media size), Letter (media size), Statement (140 x 216mm) |
| Envelopes sizes | C5, Com-10, DL, Monarch |
| Maximum print size | 216 x 356 mm |
| Standard tray media weight | 52 - 120 g/m² |
| Multi-Purpose Tray media weight | 52 - 199 g/m² |
| Custom media width | 100 - 216 mm |
| Built-in display | |
| Display diagonal | 5 " |
| Touchscreen | |
| Display | LED |
| Colour display |
| Wi-Fi | |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Security algorithms | 64-bit WEP,128-bit WEP, AES, TKIP, WPA-PSK, WPA2-PSK |
| Wi-Fi standards | 802.11b,802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Supported network protocols (IPv4) | IPSEC, TLS, SNMP V3.0, IEEE 802.1X, POP, SMTP |
| Mobile printing technologies | Canon PRINT Business |
| Supported network protocols (IPv6) | IPSEC, TLS, SNMP V3.0, IEEE 802.1X, POP, SMTP |
| Direct printing | |
| USB 2.0 ports quantity | 3 |
| USB connector | Type A |
| Internal memory | 1000 MB |
| Energy Star Typical Electricity Consumption (TEC) | 1.6 kWh/week |
| Power consumption (max) | 1390 W |
| Power consumption (standby) | 17 W |
| Power consumption (sleep) | 0.9 W |
| AC input voltage | 120 - 127 V |
| AC input frequency | 60 Hz |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Server operating systems supported | Windows Server 2008, Windows Server 2008 R2, Windows Server 2012, Windows Server 2012 R2, Windows Server 2016 |
| EPEAT compliance | EPEAT Silver |
| Energy Star certified |
| Width | 594 mm (23.17 ") |
| Depth | 1005 mm (39.2 ") |
| Height | 724 mm (28.24 ") |
| Weight | 19000 g (41.89 lbs) |
| Package width | 634 mm |
| Package depth | 1005 mm |
| Package height | 1547 mm |
| Package weight | 24800 g |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80 % |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 30 °C |
| Y | |
| Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
