Back to Top
| Print technology | Laser |
| Market positioning | Home & Office |
| Printing | Mono printing |
| Copying | Mono copying |
| Scanning | Colour scanning |
| Faxing | N |
| Product colour | Blue, White |
| Maximum duty cycle | 80000 pages per month |
| Printing colours | Black |
| Duplex functions | Copy, Print |
| Number of print cartridges | 1 |
| Duplex printing modes | Auto |
| Recommended duty cycle | 0 - 6000 pages per month |
| Maximum resolution | 600 x 600 DPI |
| Print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 38 ppm |
| Print resolution black | 600 x 600 DPI |
| Watermark printing | |
| N-in-1 print function | |
| Secure printing | |
| Duplex print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 17 ppm |
| Booklet printing function | |
| Time to first page (black, normal) | 5.8 s |
| Warm-up time | 90 s |
| Maximum copy resolution | 600 x 600 DPI |
| N-in-1 copy function | |
| N-in-1 copy function (N=) | 2,4 |
| Time to first copy (black, normal) | 5.3 s |
| Maximum number of copies | 9999 copies |
| Duplex copy speed (US Letter, black) | 17 ppm |
| Copier resize | -25 - 400 % |
| Optical scanning resolution | 600 x 600 DPI |
| Optical scanning resolution (black) | 600 x 600 ppi |
| Optical scanning resolution (colour) | 600 x 600 ppi |
| Maximum scan area | 216 x 297 mm |
| Scanner type | Flatbed & ADF scanner |
| Scan to | E-mail, FTP, File, Network folder, USB |
| Image formats supported | GIF, JPG, TIFF |
| Document formats supported | |
| Input colour depth | 24 bit |
| Output colour depth | 24 bit |
| Scan drivers | ICA, TWAIN, WIA |
| Scan technology | CIS |
| Multi-Purpose tray capacity | 100 sheets |
| Auto document feeder (ADF) input capacity | 50 sheets |
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A4, A5, A6 |
| ISO B-series sizes (B0...B9) | B5 |
| ISO C-series sizes (C0...C9) | C5 |
| Non-ISO print media sizes | Folio (media size), Legal (media size), Oficio (media size), Statement (140 x 216mm) |
| JIS B-series sizes (B0...B9) | B5 |
| Envelopes sizes | C5 |
| Duplex media weight | 60 - 90 g/m² |
| Custom media length | 148 - 360 mm |
| Custom media width | 99 - 216 mm |
| Built-in display | |
| Colour display |
| Wi-Fi | |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet LAN data rates | 10,100 Mbit/s |
| Security algorithms | EAP-MD5, EAP-TLS, EAP-TTLS, LEAP, PEAP, WEP, WMM, WPA, WPA-TKIP, WPA2, WPA2-Enterprise |
| Mobile printing technologies | Apple AirPrint, Mopria Print Service |
| Near Field Communication (NFC) | |
| Embedded web server | |
| IP address filtering | |
| Wi-Fi standards | 802.11b,802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Direct printing | |
| USB port | |
| USB connector | USB Type-B |
| Bluetooth |
| Internal memory | 512 MB |
| Processor cores | 2 |
| Processor frequency | 1000 MHz |
| Power consumption (max) | 530 W |
| Power consumption (standby) | 6.5 W |
| Power consumption (sleep) | 0.8 W |
| Power consumption (off) | 0.1 W |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11, Windows 8, Windows 8.1 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.15.3 Catalina, Mac OS X 11.0 Big Sur |
| Server operating systems supported | Windows Server 2008, Windows Server 2008 R2, Windows Server 2012, Windows Server 2012 R2, Windows Server 2019 |
| Drivers included |
| Width | 411 mm (16.03 ") |
| Depth | 266 mm (10.37 ") |
| Height | 339 mm (13.22 ") |
| Weight | 12800 g (28.22 lbs) |
| Package width | 420 mm |
| Package depth | 465 mm |
| Package height | 385 mm |
| Package weight | 14700 g |
| Cartridge(s) included | |
| Included cartridge capacity (black) | 2500 pages |
| Power cord included | |
| Documentation CD | |
| Quick installation guide | |
| Software CD |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 40 °C |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 32.2 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 8 - 80 % |
| PostScript fonts | 158 |
| Web-based management | |
| PCL fonts | 6 |
| Maximum scan area (ADF) | 216 x 356 mm |
| Cabling technology | 10/100Base-T(X) |
| Supported network protocols | TCP/IP: HTTP/HTTPS, IPP, LPR/LDP, Raw Socket Printing/Port 9100, IPv4/IPv6, MS Web Services WSD-Print 802.1x, SNMP |
| 100 | |
| Y | |
| 60 - 120 | |
| 2 | |
| Y | |
| PCL 5, PCL 6, PostScript 3 | |
| Y | |
| Y | |
| N | |
| AC | |
| Y | |
| Bitmap, PCL, PostScript, Scalable | |
| Touch | |
| 67.1 | |
| 2 | |
| 250 | |
| 350 | |
| A4 | |
| Bond paper, Card stock, Envelopes, Glossy paper, Heavy paper, Labels, Letterhead, Plain paper, Pre-Printed, Recycled paper, Rough paper | |
| 89 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.