Back to Top
| Print technology | Laser |
| Market positioning | Home & Office |
| Printing | Mono printing |
| Copying | Mono copying |
| Scanning | Mono scanning |
| Faxing | Mono faxing |
| Digital sender | |
| Duplex functions | Not supported |
| Recommended duty cycle | 250 - 2000 pages per month |
| Economical printing |
| Maximum resolution | 600 x 2400 DPI |
| Print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 20 ppm |
| Time to first page (black, normal) | 10 s |
| Warm-up time | 7 s |
| Maximum copy resolution | 300 x 600 DPI |
| Copy speed (normal quality, black, A4) | 20 cpm |
| N-in-1 copy function (N=) | 2,4 |
| Copier resize | 25 - 400 % |
| PC free copying | |
| Time to first copy (black, normal) | 10 s |
| Maximum number of copies | 99 copies |
| Optical scanning resolution | 600 x 600 DPI |
| Maximum scan resolution | 19200 x 19200 DPI |
| Scanner type | ADF |
| Scan technology | CIS |
| Gray scale levels | 256 |
| Film scanning |
| Fax transmission speed | 2.5 sec/page |
| Modem speed | 33.6 Kbit/s |
| Fax memory | 500 pages |
| Fax speed dialing (max numbers) | 200 |
| Fax forwarding | |
| Fax dual access | |
| Error Correction Mode (ECM) | |
| Fax delayed sending | |
| Group dial | 8 |
| Fax coding methods | JBIG, MH, MMR, MR |
| Auto reduction |
| Standard input capacity | 250 sheets |
| Paper input type | Paper tray |
| Standard output capacity | 100 sheets |
| Auto document feeder (ADF) output capacity | 20 sheets |
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| Standard tray media types | Plain paper |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A4, A5, A6 |
| ISO B-series sizes (B0...B9) | B5, B6 |
| Maximum print size | 216 x 406.4 mm |
| Standard tray media weight | 60 - 105 g/m² |
| Multi-Purpose Tray media weight | 60 - 163 g/m² |
| Auto Document Feeder (ADF) media weight | 64 - 90 g/m² |
| Custom media width | 76.2 - 215.9 mm |
| Custom media length | 116 - 406.4 mm |
| Built-in display | |
| Display | LCD |
| Wi-Fi | |
| Ethernet LAN |
| Direct printing | |
| Standard interfaces | USB 2.0 |
| Internal memory | 16 MB |
| Card reader integrated |
| Processor family | ARM |
| Processor frequency | 200 MHz |
| Printing noise level | 53 dB |
| Standby acoustic emission | 30 dB |
| Scanning noise level | 53 dB |
| Power consumption (average operating) | 360 W |
| Power consumption (standby) | 55 W |
| Power consumption (off) | 1.5 W |
| Energy saving mode | |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Drivers included |
| Mac compatibility |
| Energy Star certified |
| Weight | 8800 g (19.4 lbs) |
| Package weight | 12700 g |
| Dimensions (WxDxH) | 368 x 360 x 311 mm |
| All-in-one functions | Copy, Fax, Print, Scan |
| Colour all-in-one functions | N |
| Package dimensions (WxDxH) | 476 x 458 x 436 mm |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
