Back to Top
| Print technology | Laser |
| Printing | Colour printing |
| Copying | Colour copying |
| Scanning | Colour scanning |
| Faxing | Mono faxing |
| Product colour | Black, White |
| Maximum duty cycle | 50000 pages per month |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Duplex functions | Copy, Print |
| Number of print cartridges | 4 |
| Recommended duty cycle | 600 - 2500 pages per month |
| Print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 26 ppm |
| Print resolution colour | 600 x 600 DPI |
| Print resolution black | 600 x 600 DPI |
| Print speed (colour, normal quality, A4/US Letter) | 26 ppm |
| Standard printer languages | PCL 5, PCL 6, PCLm, PostScript 3 |
| Time to first page (colour, normal) | 10.6 s |
| Time to first page (black, normal) | 10.6 s |
| Time to first copy (black, normal) | 13.1 s |
| Time to first copy (colour, normal) | 13.1 s |
| Copier resize | 25 - 400 % |
| Copy speed (US Letter, black) | 26 cpm |
| Copy speed (US Letter, colour, normal) | 26 cpm |
| Optical scanning resolution (black) | 600 x 600 ppi |
| Optical scanning resolution (colour) | 600 x 600 ppi |
| Scanner type | Flatbed & ADF |
| Image formats supported | JPEG, JPG, TIFF |
| Document formats supported | |
| Scan technology | CIS |
| Fax transmission speed | 3 sec/page |
| Modem speed | 33.6 Kbit/s |
| Standard input capacity | 250 sheets |
| Maximum number of paper trays | 2 |
| Number of standard paper trays | 2 |
| Standard output capacity | 100 sheets |
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| Standard tray media types | Card stock, Envelopes, Glossy paper, Labels, Plain paper |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A4, A5, A6 |
| Non-ISO print media sizes | Executive (184 x 267mm), Folio (media size), Hagaki card, Legal (media size), Letter (media size), Statement (140 x 216mm) |
| JIS B-series sizes (B0...B9) | B5 |
| Envelopes sizes | 7 3/4,9,10, B5, C5, DL |
| Built-in display | |
| Display diagonal | 2.8 " |
| Display | LCD |
| Touchscreen |
| Wi-Fi | |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Mobile printing technologies | Apple AirPrint |
| Wi-Fi standards | 802.11b,802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Direct printing | |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| USB connector | Type A/Type B |
| Internal memory | 512 MB |
| Maximum internal memory | 512 MB |
| Card reader integrated |
| Processor cores | 2 |
| Processor frequency | 1000 MHz |
| Copying noise level | 50 dB |
| Printing noise level | 50 dB |
| Scanning noise level | 44 dB |
| Power consumption (printing) | 395 W |
| Power consumption (copying) | 385 W |
| Power consumption (scanning) | 24 W |
| Power consumption (ready) | 17 W |
| Power consumption (sleep) | 1.14 W |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1 |
| Linux operating systems supported | Y |
| Server operating systems supported | SUSE Linux Enterprise Server 10, SUSE Linux Enterprise Server 11, SUSE Linux Enterprise Server 12, Windows Server 2003, Windows Server 2003 x64, Windows Server 2008 R2 |
| Other operating systems supported | Novell NetWare 6.x, Novell Open Enterprise Server 11, Novell Open Enterprise Server 2 |
| Energy Star certified |
| Width | 411.2 mm (16.04 ") |
| Depth | 394.1 mm (15.37 ") |
| Height | 344.4 mm (13.43 ") |
| Weight | 19400 g (42.77 lbs) |
| Package width | 440 mm |
| Package depth | 556 mm |
| Package height | 519 mm |
| Package weight | 22700 g |
| Operating relative humidity (H-H) | 8 - 80 % |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 32 °C |
| Country of origin | China |
| Y | |
| Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.