Back to Top
| Print technology | Thermal transfer |
| Colour | |
| Maximum resolution | 180 x 180 DPI |
| Print speed | 20 mm/sec |
| Vertical printing | |
| Maximum print height | 15.8 mm |
| Maximum printing width | 18 mm |
| Display | LCD |
| Backlight display | |
| Display number of lines | 3 lines |
| Display number of characters | 15 |
| Ethernet LAN | |
| Wi-Fi |
| Label memory | 50 label(s) |
| Memory capacity | 2800 characters |
| Maximum label length | 0.3 m |
| Number of label formats | 25 |
| Tape type | TZe |
| Number of styles | 12 |
| Underline | |
| Built-in barcodes | CODABAR (NW-7), Code 39, Code-128 Codabar Library, EAN13, EAN8, ITF, UPC-A, UPC-E |
| Number of fonts | 14 |
| Tape cutting | Manual |
| Number of printing lines (max) | 5 |
| Product colour | Black |
| Keyboard layout | AZERTY |
| Number of batteries supported | 6 |
| Auto power off | |
| Battery technology | Alkaline |
| Battery type | AA |
| Width | 132 mm (5.15 ") |
| Depth | 214 mm (8.35 ") |
| Height | 66 mm (2.57 ") |
| Weight | 670 g (1.48 lbs) |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80 % |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 35 °C |
| Package width | 345 mm |
| Package depth | 249 mm |
| Package height | 102 mm |
| Package weight | 1240 g |
| Batteries included | |
| AC adapter included |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
