Back to Top
| Connector 1 | Mini DisplayPort |
| Connector 2 | HDMI |
| Connector 1 gender | Male connector |
| Connector 2 gender | Female connector |
| Connector contacts plating | Gold |
| Product colour | Black |
| Jacket material | Nylon/Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Plug material | Nickel |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Supported graphics resolutions | 3840 x 2160 |
| Supported video modes | 2160p |
| Plug and Play | |
| Certification | CE Marked and Conforms to 2011/65/EU ROHS 2 |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 90 % |
| Weight | 45 g (0.1 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.