Back to Top
| Type | AV transmitter & receiver |
| Maximum resolution | 4096 x 2160 pixels |
| Cable types supported | Cat5e, Cat6 |
| Maximum transfer distance | 100 m |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Audio system | Multichannel |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| Daisy chain | |
| LED indicators | Status |
| Supported video modes | 720p,1080p |
| Supported graphics resolutions | 1280 x 720 (HD 720),1920 x 1080 (HD 1080),1920 x 1200 (WUXGA),2560 x 1600 (WQXGA),3840 x 2160,4096 x 2160 |
| Product colour | Black |
| HDBaseT certified | |
| RoHS compliance | |
| Certification | FCC |
| RJ-45 input ports | 1 |
| RJ-45 output ports | 1 |
| HDMI in | 1 |
| Number of HDMI outputs | 1 |
| RS-232 input ports | 1 |
| RS-232 output ports | 1 |
| Remote (IR) input | 1 |
| Remote (IR) output | 1 |
| Serial interface type | RS-232 |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Operating voltage | 12 V |
| Input current | 0.6 A |
| Output current | 1.5 A |
| Power consumption (typical) | 18 W |
| External power adapter | |
| Plug type | Type M |
| Receiver dimensions (W x D x H) | 66 x 92 x 27 mm |
| Receiver weight | 452 g |
| Transmitter dimensions (WxDxH) | 66 x 92 x 27 mm |
| Transmitter weight | 452 g |
| Package dimensions (WxDxH) | 194 x 281 x 70 mm |
| Package weight | 1100 g |
| AC adapter included | |
| Cables included | LAN (RJ-45) |
| IR blaster included | |
| IR receiver included | |
| Mounting brackets included |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
