Back to Top
| Print technology | Laser |
| Market positioning | Home & Office |
| Printing | Mono printing |
| Copying | Mono copying |
| Scanning | Colour scanning |
| Faxing | Mono faxing |
| Product colour | Black, White |
| Printing colours | Black |
| Duplex functions | Copy, Fax, Print, Scan |
| Number of print cartridges | 1 |
| Duplex printing modes | Auto |
| Sound pressure level (printing) | 54 dB |
| Maximum resolution | 1200 x 1200 DPI |
| Print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 48 ppm |
| Time to first page (black, normal) | 6.7 s |
| Duplex copying | |
| Maximum copy resolution | 1200 x 600 DPI |
| Maximum number of copies | 999 copies |
| Time to first copy (black, normal) | 8.7 s |
| Copier resize | 25 - 400 % |
| Duplex scanning | |
| Optical scanning resolution | 1200 x 1200 DPI |
| Scanner type | ADF scanner |
| Input colour depth | 48 bit |
| Output colour depth | 16 bit |
| Scan drivers | TWAIN, WIA |
| Input grayscale depth | 16 bit |
| Output grayscale depth | 8 bit |
| Duplex faxing | |
| Modem speed | 33.6 Kbit/s |
| Fax memory | 500 pages |
| Auto-redialing |
| Maximum input capacity | 1390 sheets |
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| Paper tray media types | Bond paper, Envelopes, Labels, Letterhead, Plain paper, Postcard, Recycled paper, Thick paper, Thin paper |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A4, A5 |
| Non-ISO print media sizes | Executive (184 x 267mm), Folio (media size), Legal (media size), Letter (media size) |
| JIS B-series sizes (B0...B9) | B5 |
| Envelopes sizes | C5, Com-10, DL, Monarch |
| Paper tray media weight | 60 - 230 g/m² |
| Built-in display | |
| Display | TFT |
| Colour display | |
| Display diagonal | 3.5 " |
| Wi-Fi | |
| Ethernet LAN | |
| Supported network protocols (IPv6) | NDP, RA, DNS resolver, mDNS, LLMNR responder, LPR/LPD, Custom Raw Port/Port9100, IPP/IPPS, POP3, SMTP Client, FTP Client and Server, CIFS Client, TELNET Server, SNMPv1/v2c/v3, HTTP/HTTPS server, TFTP client and server, ICMPv6, SNTP Client, LDAP, Web Services (Print/Scan), IMAP4, Syslog |
| Wi-Fi standards | 802.11a,802.11b,802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Supported network protocols (IPv4) | ARP, RARP, BOOTP, DHCP, APIPA (Auto IP), WINS/NetBIOS name resolution, DNS Resolver, mDNS, LLMNR responder, LPR/LPD, Custom Raw Port/Port9100, POP3, SMTP Client, IPP/IPPS, FTP Client and Server, CIFS Client, TELNET Server, SNMPv1/v2c/v3, HTTP/HTTPS server, TFTP client and server, ICMP, Web Services (Print/Scan), SNTP Client, LDAP, IMAP4, Syslog |
| Security algorithms | WPA2-AES,64-bit WEP, WPA2-PSK,128-bit WEP, WPA2-TKIP, WPA3-SAE, WPA-AES, WPA-PSK, WPA-TKIP |
| USB port | |
| USB connector | USB Type-A / USB Type-B |
| Internal memory | 512 MB |
| Total number of input trays | 1 |
| Total input capacity | 250 sheets |
| Total output capacity | 150 sheets |
| Auto document feeder (ADF) |
| Power consumption (printing) | 670 W |
| Power consumption (copying) | 680 W |
| Power consumption (ready) | 31 W |
| Power consumption (sleep) | 5.9 W |
| Power consumption (off) | 0.05 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Duplex scanning mode | Auto |
| Duplex copying mode | Auto |
| Page description languages | PDF, BR-Script 3, PCL 6, XPS |
| Control type | Touch |
| Width | 417 mm (16.26 ") |
| Depth | 461 mm (17.98 ") |
| Height | 448 mm (17.47 ") |
| Weight | 16400 g (36.16 lbs) |
| Package weight | 20000 g |
| Storage relative humidity (H-H) | 35 - 85 % |
| Storage temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 32.5 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80 % |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
