This desktop calculator for two-color printing features profit margin calculation buttons that enable you to determine the selling price or discount depending on the cost and the desired profit margin.
The P170-DH-3 is the perfect printing calculator for your desktop, whether you need it for managing the finances of your company or your home.
Because of its small footprint, the P170-DH-3 can be placed on a desktop without taking up an excessive amount of room.
But don't let the size fool you; this device is packed with critical business activities such as the capacity to calculate your cost, selling price, or profit margin with the press of a few keys.
Canon Printing Calculator MP27DII Desktop is a heavy-duty printing device that boasts an extra-large display, printing in two colors, and a plethora of additional high-quality features and capabilities.
The calculation of the profit margin, the calculation of the average, the calculation of the amount of time, the clock, and the calendar are all functions that have been built and added to improve the effectiveness of the working professional.
| Form factor | Desktop |
| Type | Printing calculator |
| Product colour | White |
| Cover |
| Control type | Buttons |
| Clock with calendar |
| Digits | 12 digits |
| Display tilting | |
| Second display | |
| Backlight display |
| Print type | Ink ribbon |
| Print speed | 4.8 lpm |
| Maximum roll width | 57 mm |
| Power source | AC |
| Auto power off | |
| Auto power off after | 7 min |
| Width | 227 mm (8.85 ") |
| Depth | 358 mm (13.96 ") |
| Height | 86 mm (3.35 ") |
| Weight | 1700 g (3.75 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
