Back to Top
Commence Backpack 24 L, max. 15.6", Black
Made from recycled materials and with campus-ready features, this 24L pack will keep a laptop, tablet and school gear within reach.
| Material | Polyester |
| Style | City |
| Coloration | Pattern |
| Linear mass density | 600 D |
| Recommended gender | Unisex |
| Notebook compartment | |
| Tablet compartment | |
| Maximum screen size compatibility | 15.6 " |
| Exterior pockets | Front pocket, Side pocket |
| Shoulder strap | |
| Carrying handle(s) | |
| Closure type | Zipper closure |
| Recycled material | 100 % |
| Width | 300 mm (11.7 ") |
| Depth | 270 mm (10.53 ") |
| Height | 430 mm (16.77 ") |
| Weight | 410 g (0.9 lbs) |
| Notebook compartment dimensions (WxDxH) | 385 x 31 x 265 mm |
| Package width | 360 mm |
| Package depth | 40 mm |
| Package height | 450 mm |
| Master carton width | 470 mm |
| Master carton length | 370 mm |
| Master carton height | 145 mm |
| Master carton weight | 1800 g |
| Quantity per master carton | 3 pc(s) |
| Y | |
| Casual backpack | |
| 24 | |
| 1 | |
| Black |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.