Back to Top
| Data transfer rate (max) | 1000 Mbit/s |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Connectivity technology | Wired |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Fiber ports quantity | 1 |
| Fiber optic connector | SFP |
| Internal | |
| Product colour | Black |
| LED indicators | Y |
| Input voltage | 100 - 120 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Plug and Play |
| Width | 44 mm (1.72 ") |
| Depth | 57 mm (2.22 ") |
| Height | 21 mm (0.82 ") |
| Weight | 70.8 g (0.16 lbs) |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 80 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.