Back to Top
| Data transfer rate (max) | 1000 Mbit/s |
| Converter input interface | 10Base-T,100Base-T,1000Base-T |
| Converter output interface | 1000Base-SX |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3at, IEEE 802.3az, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Connectivity technology | Wired |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Fiber optic connector | SC |
| Maximum transfer distance | 550 m |
| Wavelength | 850 nm |
| Fiber mode structure | Multi-mode |
| Link budget | 8.5 dB |
| Internal | |
| Product colour | Black |
| LED indicators | Y |
| Certification | EN55022, EN55024 |
| Input voltage | 56 V |
| Input current | 1.17 A |
| Power consumption (typical) | 65.5 W |
| Width | 82 mm (3.2 ") |
| Depth | 122 mm (4.76 ") |
| Height | 25 mm (0.98 ") |
| Weight | 900 g (1.98 lbs) |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.