Back to Top
| Data transfer rate (max) | 1000 Mbit/s |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000 Mbit/s |
| Fiber optic connector | SFP |
| Internal | |
| Product colour | Black |
| Certification | FCC A; UL/cUL; CSA; CE |
| Input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power consumption (max) | 7 W |
| Width | 101.6 mm (3.96 ") |
| Depth | 101.6 mm (3.96 ") |
| Height | 20.32 mm (0.79 ") |
| Weight | 300 g (0.66 lbs) |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -35 - 75 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.