Back to Top
Cisco's industrial DIN-rail power supplies provide a range of rugged, dependable, and small AC and DC power supply solutions for Cisco's industrial Ethernet switches, industrial routers (including industrial gateways), and industrial computing products.
Some key features include:
| Product type | Power supply |
| Product colour | Black |
| Internal | |
| Mean time between failures (MTBF) | 1058750 h |
| Safety | IP20 |
| Certification | SIQ Bauart to EN 60950-1 UL/cUL UL 60950-1 / CSA C22.2 No. 60950-1 UL/cUL UL 62368-1 / CSA C22.2 No. 62368-1 CB IEC 60950-1 UL 508 /CSA C22.2 No. 107.1-01 (File No. E315355) CSA C22.2 No. 107.1-01 (File No. 181564) EN 61000-3-2 A, EN 61000-3-3, EN 61000-6-1, EN 61000-6-2, EN 61204-3, EN 55024 (EN 61000-4-2 LEVEL 3, EN 61000-4-3,4,5,6,8,11,12 LEVEL 3, A CISPR 32, EN 55032, CISPR 11, EN 55011, FCC Title 47: Class A |
| Total power | 240 W |
| AC input voltage | 90 - 264 V |
| AC input frequency | 50 / 60 Hz |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 80 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Width | 85 mm (3.32 ") |
| Depth | 121 mm (4.72 ") |
| Height | 124.1 mm (4.84 ") |
| Weight | 960 g (2.12 lbs) |
| 35 | |
| 54 | |
| 3.5 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
