The Catalyst 9105 Access Points scale to meet the expanding demands of the IoT while fully supporting the latest advancements and new technologies, extending Cisco's intent-based network and making it ideal for networks of all sizes.
There are different ways to mount the Catalyst 9105. For example, the Catalyst 9105i can be mounted to the ceiling or set on a desk.
Since there are so many Wi-Fi-enabled and Internet of Things (IoT) devices now, most of them are now connected through Wi-Fi.
We are more reliant on the wireless network than ever before because most apps are network dependent, bandwidth intensive, and latency sensitive. Every year, more and more devices, from high-performance client devices to IoT devices with low bandwidth, connect to the network. This could slow down your current network.
The Catalyst 9105 Access Points go above and beyond the Wi-Fi 6 (802.11 ax) standard to offer more network intelligence, security, and operational flexibility.
You can secure remote workers or the micro-office with the Catalyst 9105 Access Points. The Catalyst 9105 access point is great for teleworker deployment because it is small and doesn't use much power.
This simple-to-install teleworker access point enables enterprises with workers who work from home with secure wired and wireless connectivity. The Catalyst 9105 teleworker access points come with everything you need to quickly and easily set them up at home.
The Cisco Catalyst 9105 Series Access Points, in conjunction with the Cisco Digital Network Architecture (Cisco DNA), are enterprise-class products that will meet your present and future requirements. They are the first step in updating your network to take advantage of all of Wi-Fi 6's features and benefits.
Cisco User Defined Network (CUDN) enables IT to provide end users with control over their own wireless network partition on a shared network. End users can then deploy their devices on this network remotely and securely.
The Cisco User Defined Network is perfect for college dorms or long hospital stays because it gives users security and control over their devices and lets each user choose who can connect to their network.
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| 2.4 GHz | |
| 5 GHz | |
| MIMO | |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11g |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Antenna type | Internal |
| Power over Ethernet (PoE) |
| Product colour | Grey |
| Maximal-Ratio Combining (MRC) | |
| Cyclic Shift Diversity (CSD) |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -30 - 70 °C |
| Width | 90 mm (3.51 ") |
| Depth | 160 mm (6.24 ") |
| Height | 32.66 mm (1.27 ") |
| Weight | 373.2 g (0.82 lbs) |
| Number of products included | 1 pc(s) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
