Back to Top
| Data transfer rate (max) | 1490 Mbit/s |
| 2.4 GHz | |
| 5 GHz | |
| MIMO | |
| Networking standards | IEEE 802.11n, IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g |
| Reset button |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB connector type | USB Type-A |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Security algorithms | WPA3, WPA, WPA2 |
| Antenna direction type | Omni-directional |
| Antenna type | Internal |
| Antenna gain level (max) | 4.8 dBi |
| Power over Ethernet (PoE) |
| LED indicators | Reset, Status, System |
| Product colour | White |
| 6 GHz | |
| Trusted Platform Module (TPM) |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 55 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 100 % |
| Width | 145 mm (5.66 ") |
| Depth | 35 mm (1.37 ") |
| Height | 145 mm (5.66 ") |
| Weight | 255 g (0.56 lbs) |
| Package width | 196 mm |
| Package depth | 183 mm |
| Package height | 67 mm |
| Package weight | 515 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.