Back to Top
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Data transfer rate (max) | 1700 Mbit/s |
| 2.4 GHz | |
| MIMO | |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| Band Steering | |
| Airtime Fairness (ATF) | |
| Maximum indoor range | 180 m |
| Modulation | 256-QAM |
| Quality of Service (QoS) support | |
| Number of WLAN connections (max) | 512 |
| VLAN support | |
| Automatic channel selection | |
| Syslog | |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11d, IEEE 802.11g, IEEE 802.11h, IEEE 802.11n, IEEE 802.11r, IEEE 802.11u, IEEE 802.11w |
| Certification | FCC, ETSI, CE, EN 60601-1-2, IEC60950 Ul2043 |
| DHCP server |
| Security algorithms | WPA-PSK, WPA2, WPA2-Enterprise |
| Antenna type | Internal |
| Antenna direction type | Omni-directional |
| Antenna features | Integrated antenna |
| Antenna gain level (max) | 4.5 dBi |
| Power over Ethernet (PoE) |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cable lock slot | |
| Placement | Table, Wall |
| Product colour | White |
| LED indicators | Y |
| Maximum data transfer rate (2.4 GHz) | 400 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate (5 GHz) | 1700 Mbit/s |
| Fit AP mode features | Hotspot 2.0 |
| Maximal-Ratio Combining (MRC) | |
| Fast roaming |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Width | 180 mm (7.02 ") |
| Depth | 180 mm (7.02 ") |
| Height | 42 mm (1.64 ") |
| Weight | 400 g (0.88 lbs) |
| Number of products included | 1 pc(s) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
