It offers flexible options for connecting to devices, including models that support USB, RJ-9, and/or Bluetooth connections.
Experience bold sound while listening to music or during meetings, and be heard loud and clear with unidirectional microphones that hone in on your voice.
Keep your mind on work in noisy open spaces with headphones that block out noise well and are comfortable to wear all day.
There are a variety of wired and wireless models with one or two earpieces so that any user can find the right fit.
Get up and running with an easy and intuitive setup experience.
Automatic software upgrades, diagnostics, and metrics help make device management easier for IT.
Wireless models offer crystal-clear sound over a DECT connection with a range of more than 300 feet from the base.
The optional multi-base allows switching between up to four audio devices via USB or Bluetooth.
Say goodbye to compatibility issues. Cisco headsets are made to work well with Cisco IP phones, Webex DX80, Jabber, Webex Meetings, and Webex, and IT can control them all from a single panel.
The Headset 562 (dual ear cups) DECT technology provides users the freedom to roam up to 300 ft from the multi-source base (connects up to 3 devices) with secure, crystal-clear audio and up to 9 hours of talk time.
Our comfortable, all-day-wear design creates a full and rich sound that makes collaboration easier and music more enjoyable. On-ear controls allow access to key call control capabilities, mute/unmute, and volume.
Cisco DECT headsets are optimized for Cisco Jabber/Webex devices and computers with USB-A ports. Also works with Cisco IP phones that have USB-A, Bluetooth, and/or RJ-9/AUX ports, such as the 6851/6871/6900/7800/8800 models.
It is easier to deploy, manage, and service when using Cisco headsets with Cisco Unified Communications Manager, Cisco Webex Control Hub, and Cisco devices.
| Product type | Headset |
| Recommended usage | Office/Call center |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black, Grey |
| Connectivity technology | Wireless |
| USB connectivity | |
| USB connector | USB Type-A |
| DECT connectable | |
| RJ-9 connector | |
| RJ-11 connector | |
| Wireless range | 100 m |
| Ear coupling | Supraaural |
| Headphone frequency | 50 - 18000 Hz |
| Impedance | 90 Ω |
| Sound pressure level (max) | 118 dB |
| Microphone frequency | 150 - 6800 Hz |
| Battery life (max) | 10 h |
| Standby time | 60 h |
| Windows operating systems supported | Y |
| Mac compatibility |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
