Back to Top
| Purpose | DECT phone |
| Headset type | Monaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black, Grey |
| Connectivity technology | Wireless |
| USB connectivity | |
| USB connector | USB Type-A |
| DECT connectable | |
| RJ-9 connector | |
| RJ-11 connector | |
| Bluetooth | |
| Wireless range | 100 m |
| Ear coupling | Supraaural |
| Headphone frequency | 50 - 18000 Hz |
| Impedance | 90 Ω |
| Sound pressure level (max) | 118 dB |
| Microphone frequency | 150 - 6800 Hz |
| Battery life (max) | 10 h |
| Standby time | 60 h |
| Windows operating systems supported | Y |
| Mac compatibility |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
