Back to Top
| Product type | Headset |
| Microphone type | Built-in microphone |
| Recommended usage | Office/Call center |
| Wearing style | In-ear |
| Product colour | Black |
| Connectivity technology | Wireless |
| Bluetooth | |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Wireless range | 30 m |
| Headphone frequency | 100 - 20000 Hz |
| Impedance | 32 Ω |
| Headphone sensitivity | 110 dB |
| Driver unit | 13 mm |
| Microphone frequency | 100 - 8000 Hz |
| Microphone sensitivity | -38 dB |
| Microphone direction type | Omnidirectional microphone |
| Battery type | Built-in battery |
| Battery capacity | 160 mAh |
| Talk time | 10 h |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Windows operating systems supported | Y |
| Mac operating systems supported | Y |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| Weight | 18 g (0.04 lbs) |
| Quick start guide | |
| Charger | |
| Carrying case |
| Package type | Box |
| Package width | 288 mm |
| Package depth | 110 mm |
| Package height | 65 mm |
| Bluetooth profiles | A2DP, AVRCP, HFP |
| Charging time | 90 min |
| Maximum input power | 10 mW |
| Y | |
| 52 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.