Back to Top
| Product type | Headset |
| Microphone type | Built-in microphone |
| Recommended usage | Music/Everyday |
| Operating keys | Play/pause, Track <, Track >, Volume +, Volume - |
| On/off switch | |
| Number of simultaneously connected devices (max) | 2 |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Volume control | Touch |
| Connectivity technology | Wireless |
| 3.5 mm connector | |
| USB connectivity | |
| USB connector | USB Type-C |
| Bluetooth | |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Wireless range | 30 m |
| Cable colour | Black |
| Ear coupling | Supraaural |
| Headphone sensitivity | 132 dB |
| Driver unit | 40 mm |
| Microphone frequency | 20 - 16000 Hz |
| Microphone sensitivity | -37 dB |
| Number of microphones | 10 |
| Control type | Touch |
| Battery operated | |
| Charging source | USB |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery type | Built-in battery |
| Battery recharge time | 1 h |
| Talk time | 21 h |
| Width | 191 mm (7.45 ") |
| Depth | 77 mm (3 ") |
| Height | 181 mm (7.06 ") |
| Weight | 275 g (0.61 lbs) |
| Audio adapters included | USB |
| Charging case connector type | USB Type-C |
| Quick start guide | |
| Cables included | 3.5 mm to USB Type-C |
| Carrying case |
| LED indicators | Y |
| Head-band cushion |
| Continuous audio playback time | 24 h |
| Bluetooth profiles | A2DP, AVDTP, AVRCP, HFP, HSP |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.