Back to Top
| Connector 1 | USB 3.1 Type C |
| Connector 2 | HDMI 2.0 |
| Connector gender | Male connector/Female connector |
| Connector contacts plating | Copper |
| Product colour | Black |
| Cable length | 0.15 m |
| RoHS compliance | |
| Certification | Meets ROHS, FCC, and CE EMI requirements |
| Maximum resolution (HDMI) | 3840 x 2160 pixels |
| Maximum data transfer rate | 18 Gbit/s |
| Bandwidth | 18 Gbit/s |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Plug and Play |
| USB powered |
| Cable colour | Black |
| Width | 37 mm (1.44 ") |
| Depth | 15 mm (0.59 ") |
| Height | 180 mm (7.02 ") |
| Gross weight | 31 g |
| Weight | 21 g (0.05 lbs) |
| Package width | 150 mm |
| Package depth | 18 mm |
| Package height | 215 mm |
| Package weight | 10 g |
| Package type | Polybag |
| Quantity | 1 |
| Manual | |
| Cables included | Micro-USB |
| Quantity per master carton | 10 pc(s) |
| Country of origin | China |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.