Back to Top
| Connector 1 | DisplayPort 1.4 |
| Connector 2 | HDMI 2.0b |
| Connector gender | Male connector/Female connector |
| Connector contacts plating | Copper |
| Product colour | Black |
| RoHS compliance | |
| Certification | ROHS, FCC, CE EMI, WEEE |
| DisplayPort version | 1.4 |
| Converter type | Active video converter |
| USB required | |
| Bandwidth | 18 Gbit/s |
| Maximum resolution | 4096 x 2160 pixels |
| Maximum data transfer rate | 18 Gbit/s |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Maximum resolution (HDMI) | 4096 x 2160 pixels |
| Compatible operating systems | Windows 10, 8.1 Mac OS Sierra, High Sierra |
| Plug and Play |
| Cable colour | Black |
| Width | 20 mm (0.78 ") |
| Depth | 11, 184 mm |
| Weight | 32 g (0.07 lbs) |
| Package width | 60 mm |
| Package depth | 35 mm |
| Package height | 182 mm |
| Package weight | 15 g |
| Package type | Box |
| Quantity | 1 |
| Quantity per master carton | 10 pc(s) |
| Country of origin | China |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.