Back to Top
| Connector 1 | USB 2.0 |
| Connector 2 | DB-25 + DB-9 |
| Gender | Male connector/Male connector |
| Product colour | Grey |
| Material | Plastic |
| Cable length | 0.9 m |
| Stop bits | 1,1.5,2 |
| Flow Control type | N, XON/XOFF |
| Baud rate | 230.4 Kbit/s |
| Parity bit | Even, Mark, N, Odd, Space |
| Chipset | Prolific - PL-2303 |
| FIFO (First In, First Out) | 512 B |
| Data bits | 4,5,6,7,8 |
| Compatible operating systems | - Windows PocketPC 2003 / 2000, Windows Mobile 5/6, CE 4.2/5.2, Embedded System 2009, XP Embedded, POS Ready 2009, 98SE, 2000, ME, XP, Vista, 7, 8, 8.1, 10 - Windows Server 2003, 2008 R2, 2012, 2016 - Mac OS X 10.6 to 10.12 - Linux 2.4.x to 4.4.x LTS Versions only |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Relative humidity | 5 - 85 % |
| Weight | 70 g (0.15 lbs) |
| Package width | 37.50 mm |
| Package depth | 175 mm |
| Package height | 137.50 mm |
| Package weight | 90 g |
| Manual | |
| Drivers included |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
