COMPACT QBXs 178 x 291 x 384 mm / 7.01 x 11.46 x 15.12 (inch) make it a highly compact case.
With Cougar QBX Mini-ITX Case, you gain access to new generation games in all their glory.
A storage capacity of up to 5 drives (1 x 3.5 HDD + 4 x 2.5 SSD/HDD) supporting CD, DVD, Blu-ray and other disk formats.
We don't like it when we have to uninstall a game in order to install another.
Cougar QBX enables you to fill it with every kind of game, music, movie, and whatever you desire, to prevent this from happening.
As any chassis by Cougar, QBX's pro-cooling design (including an independent power supply airflow) provides the best defense against overheating with a maximum of 7 fans (80mm to 120mm) and compatibility with up to 240mm radiators for water cooling solutions.
Ventilation solution that is optimal.
Cooling for power supplies that is independent.
On the top, 2 x 120mm fans are supported.
| Form factor | Mini-Tower |
| Type | PC |
| Supported motherboard form factors | Mini-ITX |
| Product colour | Black |
| Number of 2.5" bays | 4 |
| Number of internal 3.5" bays | 1 |
| Side window | |
| Number of expansion slots | 2 |
| Maximum CPU cooler height | 105 mm |
| Maximum graphics card length | 350 mm |
| Power supply included | |
| Supported power supply form factors | ATX |
| Audio input | Y |
| Audio output | Y |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| Front fans installed | 1x 80 mm |
| Front fans diameters supported | 80 mm |
| Side fans installed | 1x 120 mm |
| Side fans diameters supported | 120 mm |
| Rear fans installed | 1x 90 mm |
| Rear fans diameters supported | 90 mm |
| Top fans installed | 2x 120 mm |
| Top fans diameters supported | 120 mm |
| Bottom fans installed | 2x 120 mm |
| Bottom fans diameters supported | 120 mm |
| Cable management |
| Width | 178 mm (6.94 ") |
| Depth | 384 mm (14.98 ") |
| Height | 291 mm (11.35 ") |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.