Back to Top
| Form factor | Midi-Tower |
| Type | PC |
| Number of 3.5" bays | 2 |
| Supported motherboard form factors | ATX, ITX, Micro-ATX |
| Product colour | Black |
| Number of 2.5" bays | 3 |
| Side window | |
| Illumination | |
| Illumination colour | White |
| Illumination location | Case fans, Front |
| Volume | 39.8 L |
| Anti-dust filter | |
| Number of expansion slots | 7 |
| Maximum CPU cooler height | 165 mm |
| Maximum graphics card length | 380 mm |
| Maximum PSU length | 230 mm |
| Power supply included | |
| Supported power supply form factors | ATX |
| Audio input | Y |
| Audio output | Y |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| Front fans installed | 2x 120 mm |
| Maximum front fans | 2 |
| Front fans diameters supported | 120,140 mm |
| Maximum rear fans | 1 |
| Rear fans diameters supported | 120 mm |
| Maximum top fans | 2 |
| Top fans diameters supported | 120,140 mm |
| Maximum bottom fans | 1 |
| Bottom fans diameters supported | 120 mm |
| Cooling | |
| Front radiator type | Dual radiator |
| Front radiator fan sizes supported | 120,140,240,280 mm |
| Rear radiator type | Dual radiator |
| Rear radiator fan sizes supported | 120 mm |
| Top radiator type | Dual radiator |
| Top radiator fan sizes supported | 240 mm |
| Supported hard disk drive sizes | 2.5,3.5 " |
| Reset button | |
| Cable management | |
| LED indicators | Y |
| Easy to customize |
| Width | 205 mm (8 ") |
| Depth | 464 mm (18.1 ") |
| Height | 444 mm (17.32 ") |
| Weight | 4500 g (9.92 lbs) |
| Manual |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.