Back to Top
| Form factor | Micro Tower |
| Type | PC |
| Material | SPCC, Tempered glass |
| Number of 3.5" bays | 1 |
| Supported motherboard form factors | Micro ATX, Mini-ITX |
| Product colour | Black |
| Number of 2.5" bays | 2 |
| Number of internal 3.5" bays | 1 |
| Side window | |
| Suitable for | Gaming |
| Illumination | |
| Illumination colour | Multi |
| Illumination location | Case fans |
| Tempered glass panel(s) | |
| Number of expansion slots | 4 |
| Maximum CPU cooler height | 160 mm |
| Maximum graphics card length | 340 mm |
| Maximum PSU length | 180 mm |
| Power supply included | |
| Power supply location | Bottom |
| Supported power supply form factors | PS2 |
| Audio input | Y |
| Audio output | Y |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| Side fans installed | 2x 120 mm |
| Maximum side fans | 2 |
| Side fans diameters supported | 120 mm |
| Rear fans installed | 1x 120 mm |
| Maximum rear fans | 1 |
| Rear fans diameters supported | 120 mm |
| Maximum top fans | 2 |
| Top fans diameters supported | 120,140 mm |
| Maximum bottom fans | 2 |
| Bottom fans diameters supported | 120 mm |
| Liquid cooling capability | |
| Rear radiator fan sizes supported | 120 mm |
| Top radiator fan sizes supported | 120,140,240,280 mm |
| Supported hard disk drive sizes | 2.5,3.5 " |
| Reset button | |
| LED indicators | Y |
| On/off button |
| Width | 212 mm (8.27 ") |
| Depth | 377.5 mm (14.72 ") |
| Height | 438 mm (17.08 ") |
| Weight | 6350 g (14 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
