Back to Top
| Product colour | Black |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery voltage | 48 V |
| Hot-swap battery | |
| Battery recharge time | 6 h |
| Maximum discharge current | 70 A |
| RoHS compliance | |
| Certification | CE, FCC Class B, UL, VCCI |
| Compatibility | Cyber Power PR2200ERTXL2UA, PR3000ERTXL2UA |
| Width | 433 mm (16.89 ") |
| Height | 630 mm (24.57 ") |
| Depth | 86.5 mm (3.37 ") |
| Height (with connectors) | 41100 mm |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
