Back to Top
| Product colour | Black |
| Battery voltage | 72 V |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Battery life | 6 year(s) |
| RoHS compliance | |
| Compatibility | TrippLite SMART3000RMOD2U, SU3000RTXL2U, SU3000RTXL3U, SU3000RTXL3UHV, SU3000RTXLCD2U, SU3000RTXLCD3U, SU3000RTXR3U, SU3000RTXR3UHW, SU3000XL, SU3000XLCD, SUINT3000RTXL2U, SUINT3000RTXL3U |
| Weight | 40000 g (88.18 lbs) |
| Width | 440 mm (17.16 ") |
| Height | 86 mm (3.35 ") |
| Depth | 528 mm (20.59 ") |
| Package width | 671 mm |
| Package height | 236 mm |
| Package depth | 744 mm |
| Package weight | 61000 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.