Back to Top
| Megapixel | 8 MP |
| Maximum video resolution | 3264 x 2448 pixels |
| Maximum frame rate | 25 fps |
| Camera HD type | 4K Ultra HD |
| Video formats supported | MPEG, YUV |
| Auto focus | |
| Face tracking |
| Built-in microphone | |
| Interface | USB |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Clip |
| Built-in flash |
| Windows operating systems supported | Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 7, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows 8.1, Windows 8.1 Enterprise, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 8.1 Pro, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64 |
| Mac operating systems supported | Y |
| Mobile operating systems supported | Android |
| Width | 119.02 mm (4.64 ") |
| Depth | 46.36 mm (1.81 ") |
| Height | 14.31 mm (0.56 ") |
| Weight | 54 g (0.12 lbs) |
| Package width | 175 mm |
| Package depth | 114 mm |
| Package height | 69 mm |
| Package weight | 150 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.