Back to Top
| Maximum video resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Maximum frame rate | 60 fps |
| Full HD | |
| Resolution at capture speed | 1920x1080@60fps |
| Supported video modes | 1080p |
| Video formats supported | YUY2 |
| Image formats supported | MJPEG |
| Auto focus | |
| Focal length range (f-f) | 2 - 3.7 mm |
| Face tracking | |
| Normal focusing range | 0.1 m |
| Diagonal field of view | 78 \u00b0 |
| Noise reduction |
| Built-in microphone | |
| Number of microphones | 2 |
| Microphone direction type | Omnidirectional microphone |
| Interface | USB-C |
| Product colour | White |
| Mounting type | Clip/Stand |
| Built-in flash | |
| Image stabilizer | |
| Cable length | 1.5 m |
| LED indicators | Y |
| Windows operating systems supported | Y |
| Mac operating systems supported | Y |
| Width | 58 mm (2.26 ") |
| Depth | 48 mm (1.87 ") |
| Height | 85 mm (3.32 ") |
| Weight | 222 g (0.49 lbs) |
| Quantity | 1 |
| Package type | Box |
| Package width | 80 mm |
| Package depth | 136 mm |
| Package height | 136 mm |
| Package weight | 408.3 g |
| Bundled software | 3-month premium XSplit license |
| User guide | |
| LCD clamp |
| Master carton width | 170 mm |
| Master carton length | 282 mm |
| Master carton height | 288 mm |
| Master carton weight | 3540 g |
| Glass |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
