It is the ideal camera for broadcasting content on Twitch, YouTube, Facebook, or Instagram stories, as well as any other platform, thanks to its ability to capture smooth and accurate 1080p video at 60 frames per second and support for full HD vertical capture.
With Stream Cam's artificial intelligence (AI) facial tracking, auto-focus and exposure, and a variety of mounting options, you will always be captured in the best possible light and at the ideal angle.
In addition, the innovative Logitech Capture software enables you to produce content using a variety of professional studio controls and tools, such as multiple cameras, text overlays, scene transitions, and more.
The Logitech StreamCam Full HD Camera USB-C streams and records in full HD 1080p resolution at 60 frames per second, bringing stunning video content with smooth motion to every aspect of your online life. Stream Cam's premium glass lens and smart auto-focus system make it simple to achieve professional-quality results when recording YouTube videos, streaming on Twitch, and more. Auto-framing and intelligent exposure are advanced features that ensure you always look your best in any lighting1Via the included Logitech Capture software.
Stream and record videos in full HD 1080p resolution at 60 frames per second for YouTube, Twitch, and other platforms. StreamCam produces sharp content with smooth motion that looks natural on screen, regardless of the type of content you create.
The premium glass lens on StreamCam produces vibrant, true-to-life images with crisp details. A 78-degree field of view keeps you in the spotlight. Auto-focus intelligently adjusts the lens in real-time so that you are always in focus, even when moving toward or away from the camera.
The smart auto-framing mode adjusts the framing dynamically to keep you in the center of the shot as you move left or right. The intelligent exposure system adjusts the aperture and ISO speed in real time to ensure accurate skin tones for a more natural, healthy appearance—even in changing lighting conditions. You can be confident in your appearance with StreamCam.
StreamCam is designed to work with Streamlabs Desktop, Open Broadcaster Software (OBS), and other popular live streaming applications. Stream to Twitch, YouTube, and all of your favorite streaming sites with ease.
Are you ready to elevate your content? Combine StreamCam with the included Logitech Capture software to gain access to powerful features such as focus exposure automation and more.
StreamCam uses USB Type-C, the industry standard for fast and reliable connections, to ensure efficient video transfer speeds. Windows 10 and macOS 10.14 and later are supported.
StreamCam employs Logitech Capture to keep you framed front and center in all of your streams and videos.
With dual front-facing microphones, you can sound more authentic and vibrant to your audience, whether you're singing a song or telling a story.
Logitech StreamCam is optimized for Streamlabs Desktop, Open Broadcaster Software, and other streaming software, allowing you to easily stream to Twitch, YouTube, and other platforms.
With modern design tools that elevate your desk setup, you can type, record, and stream. Use a slim, lightweight keyboard and mouse to work quietly. StreamCam and the Zone 900 headset can help you improve your video meetings and presentations. It includes everything you need to take control of your space and take your content to the next level.
Streamlabs Prime is a premium toolkit for streamers and creators that allows them to create content like a pro while also building their brand. Members can sell exclusive apparel via a customizable merch store, create a one-of-a-kind branded tip page, gain exclusive access to sponsorship opportunities via the Streamlabs App Store, and much more.
Logitech and Streamlabs have teamed up to offer 33% off an annual membership to Streamlabs Prime with the purchase of a Logitech StreamCam.
| Maximum video resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Maximum frame rate | 60 fps |
| Full HD | |
| Supported video modes | 1080p |
| Auto focus | |
| Focal length range (f-f) | 2 - 3.7 mm |
| Viewing angle, horizontal | 67.5 ° |
| Viewing angle, vertical | 41.2 ° |
| Normal focusing range | 0.1 m |
| Diagonal field of view | 78 ° |
| Noise reduction |
| Built-in microphone | |
| Number of microphones | 2 |
| Microphone direction type | Omnidirectional microphone |
| Interface | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Clip/Stand |
| Built-in flash | |
| Image stabilizer | |
| Cable length | 1.5 m |
| LED indicators | Y |
| Windows operating systems supported | Y |
| Mac operating systems supported | Y |
| Width | 58 mm (2.26 ") |
| Depth | 85 mm (3.32 ") |
| Height | 66 mm (2.57 ") |
| Weight | 222 g (0.49 lbs) |
| Quantity | 1 |
| Package type | Box |
| Package width | 80 mm |
| Package depth | 136 mm |
| Package height | 136 mm |
| Package weight | 408.3 g |
| LCD clamp | |
| User guide |
| Master carton width | 142 mm |
| Master carton length | 166 mm |
| Master carton height | 152 mm |
| Master carton weight | 951 g |
| Glass |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
