Back to Top
| Print technology | Thermal transfer |
| Colour | |
| Maximum resolution | 300 x 300 DPI |
| Print speed | 305 mm/sec |
| Display | LCD |
| RS-232 ports | 1 |
| Parallel ports quantity | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN | |
| Bluetooth | |
| Wi-Fi |
| Flash memory | 2048 MB |
| Internal memory | 512 MB |
| Maximum roll diameter | 203 x 76 mm |
| Media thickness | 0.076 x 0.305 mm |
| Built-in barcodes | Code 11, Code 128 (A/B/C), Code 39, Code 93, Data Matrix, EAN13, EAN8, MaxiCode, Micro QR Code, QR Code, TLC39, UPC-A, UPC-E |
| Ribbon length | 450 m |
| Ribbon width | 110 mm |
| Product colour | Grey |
| Certification | EC 60950, EN 55022 Class B, EN 55024, EN 61000-3-2, EN 61000-3-3 cTUVus, CE Marking, FCC-B, ICES-003, VCCI, C-Tick, NOM, S-Mark (Arg), CCC, CU, BSMI, KCC, SABS, IN Metro |
| AC input voltage | 90 - 265 V |
| AC input frequency | 47 - 63 Hz |
| Power consumption (typical) | 250 W |
| Energy Star certified |
| Width | 268.2 mm (10.46 ") |
| Depth | 512.3 mm (19.98 ") |
| Height | 395.7 mm (15.43 ") |
| Weight | 22700 g (50.04 lbs) |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 85 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 20 - 85 % |
| Storage temperature (T-T) | -30 - 60 °C |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 40 °C |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.