As the next evolution of the CL4NX series, this product line was designed with the operator and productivity in mind, and will exceed all of your expectations of today's printing technology.
Sato CL4NX Plus supports media up to 10-inch (254mm) OD and 1968 feet (600 meters) ribbon. It incorporates Smart Print head technology to determine usage specifically for the installed print head.
The platen rollers with Pure Line indicators provide a visual wear indicator that alerts users when it's time to change a critical component.
You can create custom standalone applications using SATO Application Enabled Printing (AEP) that can run directly on the printer independent from host software. It is even possible to connect peripheral devices directly to the printer like keyboards, weight scales, and barcode scanners to input data.
| Print technology | Direct thermal / thermal transfer |
| Maximum resolution | 203 x 203 DPI |
| Print speed | 355 mm/sec |
| Maximum print height | 2500 mm |
| Maximum printing width | 104 mm |
| Display | LCD |
| Display diagonal | 3.5 " |
| Backlight display | |
| Colour display |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Ethernet LAN | |
| Wi-Fi | |
| Bluetooth | |
| Wi-Fi standards | 802.11a,802.11b,802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Bluetooth version | 3.0 |
| RS-232 ports | 1 |
| Flash memory | 64 MB |
| Internal memory | 4 MB |
| Maximum roll diameter | 254 mm |
| Media thickness | 0.060 - 0.268 mm |
| Ribbon length | 600 m |
| Built-in RFID module |
| Product colour | Black |
| Width | 457 mm (17.82 ") |
| Depth | 271 mm (10.57 ") |
| Height | 321 mm (12.52 ") |
| Weight | 15100 g (33.29 lbs) |
| Operating relative humidity (H-H) | 30 - 80 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 30 - 90 % |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Y | |
| Buttons, Touch |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.