Back to Top
| Print technology | Thermal transfer |
| Colour | |
| Maximum resolution | 203 x 203 DPI |
| Print speed | 350 mm/sec |
| Printing colours | Black |
| Maximum printing width | 108 mm |
| Display | LCD |
| Connectivity technology | Wired |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Ethernet LAN | |
| RS-232 ports | 1 |
| Wi-Fi |
| Flash memory | 512 MB |
| Internal memory | 256 MB |
| Maximum roll diameter | 213 mm |
| Core diameter | 76 mm |
| Maximum label width | 114 mm |
| Built-in barcodes | 1D,2D |
| Built-in RFID module | |
| Image formats supported | BMP, GIF, PCX, PNG |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| Product colour | Black |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (standby) | 9.6 W |
| Width | 284 mm (11.08 ") |
| Depth | 483 mm (18.84 ") |
| Height | 295 mm (11.51 ") |
| Windows operating systems supported | Y |
| Linux operating systems supported | Y |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 85 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90 % |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Cables included | AC |
| Fixed | |
| Touch | |
| RoHS, ENERGY STAR, CE | |
| Y | |
| 8 | |
| DP, DPL, IPL, XML, ZPL II |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.