Back to Top
| Print technology | Direct thermal / thermal transfer |
| Maximum resolution | 300 x 300 DPI |
| Print speed | 305 mm/sec |
| Maximum printing width | 104 mm |
| Display | LCD |
| Colour display |
| Bluetooth | |
| Ethernet LAN | |
| Bluetooth version | 4.2 |
| Wi-Fi | |
| Wi-Fi standards | 802.11a,802.11b,802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Internal memory | 256 MB |
| Flash memory | 512 MB |
| Core diameter | 76.2 mm |
| Number of fonts | 8 |
| Ribbon length | 600 m |
| Ribbon width | 114.3 mm |
| Product colour | Black |
| Width | 276 mm (10.76 ") |
| Depth | 502 mm (19.58 ") |
| Height | 326 mm (12.71 ") |
| Weight | 15700 g (34.61 lbs) |
| Operating relative humidity (H-H) | 25 - 85 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Buttons | |
| Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.