Back to Top
| Memory slots type | DIMM |
| Number of memory slots | 4 |
| Supported memory types | DDR5-SDRAM |
| Memory channels | Dual-channel |
| Supported memory clock speeds | 4400,4800,5200,5600,6000,6200,6400,6600,6666,6800,7000,7200,7600,7800,8200,8600 MHz |
| Supported memory clock speed (max) | 8200 MHz |
| Supported memory module capacities | 1GB,2GB,4GB,8GB,12GB,24GB,32GB |
| Maximum internal memory | 256 GB |
| Processor manufacturer | AMD |
| Compatible processor series | AMD Ryzen 7 |
| Processor socket | Socket AM5 |
| Maximum internal memory supported by processor | 256 GB |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Number of hard drives supported | 8 |
| Number of storage drives supported | 4 |
| RAID levels | 0,1,10 |
| RAID support |
| USB 2.0 connectors | 2 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) connectors | 2 |
| USB 3.2 Gen 2x2 connectors | 1 |
| Supported storage drive interfaces | M.2, SATA III |
| Number of SATA III connectors | 4 |
| Total number of SATA connectors | 4 |
| ATX Power connector (24-pin) | |
| CPU fan connector | |
| EPS power connector (8-pin) | |
| RGB LED pin header |
| USB4 Gen 2x2 ports quantity | 2 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DisplayPorts quantity | 2 |
| Microphone in | |
| S/PDIF out port | |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 4 |
| USB 3.1 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 4 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet interface type | 5 Gigabit Ethernet |
| Wi-Fi | |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| WLAN controller model | Qualcomm QCNCM865 |
| Audio chip | Realtek ALC1220 |
| Supported processor sockets | Socket AM5 |
| Product colour | Black |
| PC health monitoring | FAN, Temperature, Voltage |
| Component for | PC |
| Motherboard chipset family | AMD |
| Motherboard chipset | AMD X870 |
| Motherboard form factor | ATX |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| Windows operating systems supported | Windows 11 x64 |
| DirectX version | 12.0 |
| PCI Express x4 slots | 2 |
| PCI Express x16 (Gen 5.x) slots | 1 |
| Number of M.2 (M) slots | 4 |
| BIOS type | UEFI AMI |
| ACPI version | 5.0 |
| Clear CMOS jumper | |
| Desktop Management Interface (DMI) version | 2.7 |
| BIOS memory size | 256 MB |
| System management BIOS (SMBIOS) version | 2.7 |
| Battery technology | Lithium-Manganese Dioxide (LiMnO2) |
| Clear CMOS button |
| Country of origin | China |
| Quantity per shipping carton | 1 pc(s) |
| Battery weight | 3 g |
| Lithium weight per battery | 0.07 g |
| Number of battery cells | 1 |
| Battery type | CR2032 |
| Width | 305 mm (11.9 ") |
| Depth | 244 mm (9.52 ") |
| Height | 35 mm (1.37 ") |
| Package width | 345 mm |
| Package depth | 294 mm |
| Package height | 80 mm |
| Package weight | 2970 g |
| Batteries included |
| Warranty period | 3 year(s) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
