It is constructed with sturdy components and delivers power to the CPU smoothly.
As well as offering unmatched overclocking capabilities with the lowest temperature, it is also the perfect choice for advanced gamers.
In comparison to traditional chokes, ASRock premium 60A power choke enhance the motherboard's Vcore voltage by up to three times.
With Asrock B550 Phantom Gaming motherboard, you can connect compatible LED devices such as strip, CPU fans, coolers, chassis, and so on to the onboard RGB headers and an addressable RGB header.
Furthermore, Polychrome RGB Sync accessories can be used to synchronize RGB LED devices to produce unique lighting effects.
Weak WiFi signals and a slow internet connection are not acceptable! As a result, this motherboard comes with a Wireless (802.11ac WiFi 2.4 / 5 GHz, Bluetooth v4.2) module.
The M.2 PCI Express 4.0 SSD card supports twice the data transfer speed compared to previous 3rd generation card, resulting in lightning-fast data transfer.
The longevity and stability of M.2 SSDs depend on good protection. The low-temperature armor on ASRock gaming motherboards provides low-temperature support for SSDs.
This motherboard features onboard USB 3.2 Gen1 Type-A and Type-C ports for supporting next-generation devices and delivering data transfers of up to 5 Gbps.
Contains two types of the most commonly used connectors! It offers more output options with an HDMI + DisplayPort combo.
The most recent HDMI 4K 60Hz graphics output specification is supported. Your screen will be smoother and less pixelated as a result of the larger bandwidth and increased frame rate.
In some motherboards, there are sensitive digital components that are vulnerable to power surges, and they may be damaged immediately if excessive current flows through them. Asrock's Full Spike Protection features various technologies to prevent such voltage spikes from damaging your motherboard.
| Memory slots type | DIMM |
| Number of memory slots | 2 |
| Supported memory types | DDR4-SDRAM |
| Memory channels | Dual-channel |
| ECC | |
| Non-ECC | |
| Supported memory clock speeds | 2133,2400,2667,2933,3200,3466,3600,3733,3800,3866,4000,4133,4200,4266,4333,4400,4466,4533,4600 MHz |
| Maximum internal memory | 64 GB |
| Unbuffered memory |
| Processor manufacturer | AMD |
| Compatible processor series | AMD Ryzen 3 3rd Gen, AMD Ryzen 5 3rd Gen, AMD Ryzen 7 3rd Gen, AMD Ryzen 9 3rd Gen |
| Processor socket | Socket AM4 |
| Maximum number of SMP processors | 1 |
| USB 2.0 connectors | 2 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) connectors | 2 |
| Supported storage drive interfaces | M.2, Serial ATA III |
| Number of SATA III connectors | 4 |
| Front panel audio connector | |
| ATX Power connector (24-pin) | |
| CPU fan connector | |
| EPS power connector (8-pin) | |
| RGB LED pin header |
| PS/2 ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 3 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| LAN controller | Realtek RTL8111H |
| Wake-on-LAN ready | |
| Wi-Fi | |
| Wi-Fi standards | 802.11a,802.11b,802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Bluetooth | |
| Bluetooth version | 4.2 |
| Audio chip | Realtek ALC887 |
| Component for | PC |
| Motherboard chipset family | AMD |
| Motherboard chipset | AMD B550 |
| Motherboard form factor | Mini ITX |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| DirectX version | 12.0 |
| HDCP | |
| On-board graphics adapter | |
| Graphics adapter | Radeon Vega |
| Graphics adapter family | AMD |
| BIOS type | UEFI AMI |
| Width | 170 mm (6.63 ") |
| Depth | 170 mm (6.63 ") |
| Drivers included |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
